Wdrażanie Jessica

Papiernia i biurowiec. JESSICA daje drugie życie

Wizyta marszałka w papierni APISWizyta marszałka w papierni APIS

Do niedawna straszyły, a tylko wspomnienia okolicznych mieszkańców przypominały o funkcji gospodarczej i przemysłowej budynków po Papierni i Polmo w Szczecinie. Dzięki środkom z instrumentu JESSICA prywatni inwestorzy nie tylko wyremontowali i zmodernizowali te obiekty, ale również stworzyli w nich miejsca pracy. Marszałek Olgierd Geblewicz wziął udział w wizycie na terenie Papierni APIS i budynku biurowego MODEHPOLMO w Szczecinie.

Po latach w Szczecinie znów produkowany jest papier, a blisko 100 osób znalazło zatrudnienie. W sposób pośredni przyczyniła się do tego rewitalizacja obiektów i terenu po byłej papierni Skolwin. Dzięki ponad 4,5 mln zł z inicjatywy JESSICA, obszar po dawnej papierni w szczecińskiej dzielnicy Skolwin odzyskał historyczną funkcję. Całość prac modernizacyjnych, budowlanych i remontowych kosztowała ponad 7 mln zł i umożliwiła dalsze inwestycje. W sumie firma APIS zainwestowała w papiernię ponad 50 mln zł.

- Kończymy dziś kolejny projekt w ramach inicjatywy JESSICA. Początkowo mieliśmy obawy czy znajdziemy chętnych do przeprowadzenia procesów inwestycyjnych. Ale udało się i realizujemy 17 projektów w regionie. JESSICA stała się swego rodzaju kołem zamachowym dla inwestycji. 150 mln zł, jakie trafiło do beneficjentów uruchomiło środki wysokości pół miliarda! Bo tyle wynosi całościowy koszt inwestycji. Pracujemy nad mechanizmem, który pozwoli nam finansować podobne zadania w nowej perspektywie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas wizyty podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Papiernią APIS a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. – Będziemy współpracować w dwóch głównych obszarach. Pierwszym jest współpraca naukowa. Cieszę się bardzo, że są firmy otwarte na współdziałanie z uczelniami. Drugim będzie współpraca w zakresie dydaktyki. Dzięki praktykom nasi studenci będą mogli zdobyć kompetencje, które trudno przekazać podczas zajęć – precyzował rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Włodzimierz Kiernożycki.

Kolejne 11,9 mln zł z Inicjatywy JESSICA pozwoliły odzyskać świetność terenom po dawnej fabryce Polmo w Szczecinie. Projekt o wartości ponad 20 mln zł. umożliwił zakup nieruchomości i wykonanie prac rewitalizacyjnych. Zachowując chroniony przez konserwatora układ brył historycznych, dokonano licznych modernizacji, w efekcie których powstał wysokiej klasy obiekt biurowo-usługowo-handlowy o łącznej powierzchni ponad 3 tys. m kw. Budynek został w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza działalnością komercyjną, beneficjent będzie również organizował wydarzenia kulturalne.

- Trzeba potrafić przeprowadzić rewitalizację ze smakiem. Tutaj to się udało. Budynek zapiera dech. Cieszę się, że JESSICA przyjęła się na Pomorzu Zachodnim, mimo trudnych początków – podkreślał marszałek Geblewicz.

Inicjatywa JESSICA to zwrotny instrument inżynierii finansowej (pożyczki, gwarancje) opracowany przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB), której celem jest wsparcie trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Na realizację projektów miejskich zlokalizowanych na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego (SOM), Województwo Zachodniopomorskie przeznaczyło wraz z odsetkami ze środków Inicjatywy JESSICA kwotę w wysokości 80 814 045,7 zł - środkami zarządza Bank Zachodni WBK S.A. Na projekty realizowane poza SOM, Województwo przekazało kwotę 64 916 781,52 zł - środkami zarządza BOŚ S.A. Łącznie, w odniesieniu do całego Regionu, kwota przeznaczona na realizację projektów miejskich wyniosła 145 730 827,22 zł.

Do tej pory z 17 realizowanych projektów wspartych środkami Inicjatywy JESSICA zakończonych zostało 6 projektów:

- budowa targowiska miejskiego w Świnoujściu – Gmina Miasto Świnoujście,
- „Stara Rzeźnia” - CSL Internationale Spedition Sp. z o. o.,
- rewitalizacja terenów postoczniowych – Biuro Ochrony Osób i Mienia ALKON Sp. z o.o.,
- rewitalizacja zespołu kamienic z XIX w. – Kamieńskie TBS sp. z o.o.,
- przebudowa budynku usługowego na budynek z poradnią medycyny rodzinnej i specjalistycznej z pracowniami diagnostycznymi i blokiem operacyjnym – Lech Investment Sp. z o.o. (Kołobrzeg),
- budowa zespołu budynków hotelowo-pensjontatowych - Dom Inwest T. i E. Japtok Sp. Jawna (Świnoujście).

Zrewitalizowany obszar po dawnej papierni w szczecińskiej dzielnicy Skolwin
Wizyta na terenie Papierni APIS
Pamiątkowa tablica dla Firmy APIS od marszałka Olgierda Geblewicza.
Wnętrza papierni APIS
Podczas wizyty podpisano umowę o współpracy między Papiernią APIS a ZUT
Podczas wizyty podpisano umowę o współpracy między Papiernią APIS a ZUT
Marszałek O. Geblewicz w siedzibie MODEHPOLMO
Podczas uroczystości w MODEHPOLMO.
Wnętrza zrewitalizowanego budynku
Wnętrza zrewitalizowanego budynku
Wnętrza zrewitalizowanego budynku
Wnętrza zrewitalizowanego budynku
2015-09-08
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania