Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Inżynierii Finansowej - III edycja 2014

Awangardowe JESSICA i JEREMIE zdały egzamin

Sala_konferencyjna, w pierwszym rzędzie (od lewej): Piotr Kuczyński, Marcin Szmyt, marszałek Olgierd Geblewicz, Barbra Bartkowiak i Adam Badach. Sala_konferencyjna, w pierwszym rzędzie (od lewej): Piotr Kuczyński, Marcin Szmyt, marszałek Olgierd Geblewicz, Barbra Bartkowiak i Adam Badach.

- Tak! Było warto! – marszałek Olgierd Geblewicz lapidarnie podsumował wagę i wartość Inicjatyw JEREMIE i JESSICA. Te dwa mechanizmy zwrotnego finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego grały kluczową rolę podczas III edycji Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Inżynierii Finansowej.

Uczestnicy konferencji ZDIIF spotkali się 9 kwietnia, w salach konferencyjnych szczecińskiego Hotelu Radisson Blu. Obrady przebiegały dwutorowo – odrębnie toczyła się dyskusja nad zagadnieniami z obszaru działania Inicjatywy JEREMIE, w innej sali natomiast debata zamykała się w sferze działania mechanizmu JESSICA. 
  
- Rynek najlepiej weryfikuje finansowe koncepcje. JEREMIE z perspektywy czasu okazało się narzędziem bardzo potrzebnym i efektywnym – mówił inaugurując obrady I panelu marszałek Olgierd Geblewicz. – Wykorzystujemy wszystkie środki, a co najważniejsze w ramach tej inicjatywy mogliśmy zaproponować debiutującym na rynku podmiotom pomoc w finansowaniu ich działalności. Wśród 3400 przedsiębiorstw, które sięgnęły po pożyczkę JEREMIE aż 20% to tzw. start-up’y, które z natury rzeczy nie mają oparcia w systemie bankowym.

Marszałek Geblewicz podkreślił, że konferencja jest miejscem dla dyskusji nie tylko o dzisiejszych wynikach Inicjatyw JEREMIE i JESSICA, lecz ma być forum żywej wymiany opinii, jak te narzędzia mają funkcjonować w przyszłości, w nowej perspektywie Regionalnego Programu.

- Cieszy mnie tak liczne zainteresowanie tematyką instrumentów inżynierii finansowej, ale przyznam, że niepokoi mnie brak jednoznacznego określenia, czy włożony kapitał po zakończeniu tego okresu programowania nadal będzie pracował dla naszego regionu, czy przejdzie do centralnej puli – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz  

Gospodarzem drugiego panelu, który byłe poświęcony tematom z obszaru Inicjatywy JESSICA, był wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski.

- To już III edycja konferencji poświęconej nowym instrumentom finansowania. Przez te kilka lat zdążyliśmy się z nimi oswoić, ale nadal jest to ciekawy temat do dyskusji – stwierdził wicemarszałek Andrzej Jakubowski. – Z bieżącego monitoringu wiemy, że to narzędzie zdało egzamin, posłużyło do realizacji wielu świetnych projektów

Wicemarszałek Jakubowski zachęcał uczestników do aktywnego udziału, bo podczas panelu będzie mowa nie tylko o projektach, mechanizmach finansowanie czy dobrych praktykach. - Będziemy też mówić o zagrożeniach, jaki mogą się pojawić z nowym okresem programowania 2014-2020 – zaznaczył wicemarszałek Andrzej Jakubowski. - Jesteśmy jeszcze w trakcie ustaleń, ile pieniędzy przeznaczymy na te instrumenty i w jakiej formule. Jako Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego chcemy wypracować jak najbardziej ekonomiczny i elastyczny program dla tych narzędzi. Przed nami jeszcze mnóstwo pytań. Może na przykład warto połączyć w jeden mechanizmy JEREMIE i JESSICA i ustanowić jednego menadżera?   

Wicemarszałek Andrzej Jakubowski przypomniał, że Województwo Zachodniopomorskie jest w awangardzie, jeśli chodzi o wykorzystanie środków w ramach Inicjatywy JESSICA w perspektywie 2007-2013.

Dobra opinia panów marszałków o Inicjatywach JEREMIE i JESSICA zyskała potwierdzenie w kolejnych umowach. W trakcie konferencji zostały podpisane dwie umowy z Pośrednikami Finansowymi w ramach Inicjatywy JEREMIE. Na wsparcie przedsiębiorców w formie reporęczeń ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 trafi łącznie 40 mln zł.

Umowy Zachodniopomorskim Regionalnym Funduszem Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. oraz Funduszem Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina sp. z o.o. zostały podpisane w obecności marszałka województwa Olgierda Geblewicza. 

Współorganizatorami III edycji konferencji ZDIIF byli Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Jej tematyka w głównej mierze poświęcona była instrumentom zwrotnym wdrażanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, dedykowanym projektom mającym na celu rewitalizację przestrzeni miejskich oraz wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego.

Pełna galeria na profilu fb RPO WZ: www.facebook.com/rpowz

Marszałek Olgierd Geblewicz zainaugurował obrady panelu poświęconego Inicjatywie JEREMIE.
Sala konferencyjna, w pierwszym rzędzie (od lewej): Piotr Kuczyński, Marcin Szmyt, marszałek Olgierd Geblewicz, Barbra Bartkowiak i Adam Badach.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
2014-04-09
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania