Rozwijamy Region w Dobrym Tonie - 2014

Ogniste tanga w Świdwinie

. .

Już_w najbliższą niedzielę na Zamku w Świdwinie w ramach cyklu RPO - ROZWIJAMY REGION W DOBRYM TONIE zabrzmią żywiołowe tanga. W wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra usłyszymy Cztery pory roku Astora Piazzolli oraz, określaną mianem tanga wszech czasów La Cumparsitę - Gerada Rodrigueza

Tango, wywodzące się z tradycji hiszpańskiej habanery i flamenco, w swojej prymitywnej formie pojawiło się już w XVIII wieku. Początkowo grane i tańczone w podrzędnych barach i domach publicznych, na początku XX wieku zawładnęło urugwajskim Montevideo i argentyńskim Buenos Aires, przede wszystkim dzięki pociągającej muzyce. Parę lat później trafiło na nasz kontynent, rozkochując w sobie Europejczyków.

Jednak pochodzenie i silne zabarwienie erotyczne tanga prowokowały także głosy krytyczne. Europejskie dzienniki oceniały je jako wysoce nieprzyzwoite, negatywnie o tangu wypowiadał się papież Pius X, cesarz niemiecki zabraniał je tańczyć swoim gościom. Narkotyczna siła tanga i radość z jego tańczenia była jednak tak potężna, iż nie zważano na tego typu zakazy.

Wieczór z "La fuerza del tango" to przede wszystkim koncert pełen silnych i skrajnych emocji wydobywających się z każdą nutą instrumentów smyczkowych - pożądania, miłości, zdrady, nienawiści...

Miejsce koncertu, czyli zamek w Świdwinie, zostało odnowione w ramach projektu "Renowacja Świdwińskiego Ośrodka Kultury wraz z otoczeniem poprzez odtworzenie walorów kulturowych i historycznych".

Warowny zamek wybudowany w XIII wieku jest jedną z najpiękniejszych budowli w Świdwinie. Często odwiedzany przez turystów i historyków, stanowi centrum kulturalnego życia mieszkańców miasta. Świdwiński Ośrodek Kultury i Biblioteka Miejska - instytucje mające swe siedziby na Zamku, organizują rodzinne spotkania, koncerty, przedstawienia i wystawy artystyczne. Dzieci i młodzież uczestniczą również w bogatej ofercie pozalekcyjnych zajęć tanecznych, teatralnych, plastycznych i muzycznych.

Realizacja projektu w ramach RPO WZ pozwoliła na przeprowadzenie szeregu prac budowlanych zniszczonego zębem czasu obiektu, m.in. zabezpieczono zabytkowe elementy elewacji u wejścia do Zamku. Na parkingu, ścieżkach prowadzących do Ośrodka oraz na dziedzińcu Zamku zamieniono kostkę brukową na granitową, a wokół budynku zainstalowano oświetlenie, które podkreśla atrakcyjność i niezwykły, zabytkowy charakter średniowiecznej warowni. Zmiany widać również wewnątrz Zamku. Nowy system nagłośnienia oraz oświetlenie sali widowiskowej pozytywnie wpływają na artystyczne wrażenia widzów podczas spektakli i koncertów. O czym będą Państwo sami mogli się przekonać.

„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

LA FUERZA DEL TANGO

6 lipca 2014 (niedziela), godz. 17:00 Świdwiński Ośrodek Kultury Zamek

ul. Niedziałkowskiego 17

Wstęp wolny.

2014-07-04
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania