Rozwijamy Region w Dobrym Tonie - 2014

RPO - Rozwija region w dobrym tonie w Darłowie i Gryficach

. .

W nadchodzący weekend w ramach cyklu RPO - ROZWIJAMY REGION W DOBRYM TONIE Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego wraz z muzykami Baltic Neopolis Orchestra zapraszają na kolejne koncerty. 12 lipca, do Darłowa i 13 lipca do Gryfic.

1. Sobotni koncert Aliny Mleczko i Baltic Neopolis Orchestra obejmuje utwory polskich kompozytorów, w całości przeznaczone na saksofon i smyczki. Proponowane kompozycje to efekt kilkuletnich poszukiwań artystycznych Jerzego Derfla (znany chociażby jako autor muzyki do kultowego "Misia"), Krzysztofa Herdzina i Jacka Grudnia. Utwory prezentują szerokie i niespotykane spektrum brzmień saksofonu przełomu XX i XXI wieku w połączeniu z orkiestrą smyczkową.

Solistka, Alina Mleczko - saksofonistka, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Jest pierwszą kobietą, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera. W 1995 roku zadebiutowała w Filharmonii Narodowej wykonując Fantazję na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Heitora Villa-Lobosa.

Wydała pięć solowych płyt, z czego dwie nominowane były do nagrody fonograficznej Fryderyk. Laureatka nagród i wyróżnień, wymieniana przez amerykańskie pismo muzyczne „Saxophone Journal”, jako jedna z najlepszych saksofonistek świata.

Jako solistka koncertuje w wielu krajach Europy oraz w USA z takimi orkiestrami, jak: Capella Istropolitana, Narodowa Orkiestra Ukrainy, Duńska Orkiestra Radiowa, czy Symfonia Varsovia. Grała m.in. podczas: Festiwalu Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two Days & Two Nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej.

Koncert towarzyszy festiwalowi media i Sztuka. Początek o godzinie 17.00 na scenie festiwalu Media & Sztuka; ul. Kąpieliskowa, Darłówko Wschodnie

Koncert promuje projekt "Budowa promenady przy latarni morskiej w Darłówku Wschodnim".

Ciesząca oko dwupoziomowa promenada w Darłówku zbudowana na szczycie falochronu brzegowego składa się z pomostu dolnego o długości 168 m i górnego o długości 156 m. Dla zapewnienia bezpieczeństwa górny pomost od strony morza na całej swej długości jest zabezpieczony balustradą.

Spacerowicze mogą podziwiać nadmorskie widoki, a nawet zażywać kąpieli słonecznych w wydzielonej części górnego podestu. Sama promenada wykonana jest z twardego i odpornego na warunki atmosferyczne egzotycznego drzewa bangkirai.

Między poziomem górnym i dolnym wybudowano drewniane siedziska, spełniające także rolę trybun dla widzów, oraz bezpośrednie zejście na plażę. Teren od Latarni Morskiej wzdłuż kanału portowego został połączony deptakiem o szerokości 10 m z nowym placem wybudowanym oraz z dróżkami spacerowymi. Cały zrewitalizowany teren o powierzchni 10 500 m2 został oświetlony, odwodniony, zabudowany elementami małej architektury: ławkami, siedziskami, prysznicami, oraz otoczony nadmorską roślinnością.

 

2. W niedzielę w ogrodzie japońskim w Gryficach zagra Baltic Neopolis Quartet

Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków Baltic Nepolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Berlinie, Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Zespół występował między innymi w trakcie licznych festiwali muzycznych. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej. W programie jaki nam zaprezentują usłyszymy kompozycje Astora Piazzolli, Giuseppe Verdiego, „Wolfganga Amadeusa Mozarta Jana Sebastiana Bacha oraz Andrzeja Kurylewicza i wiele innych utworów.

Koncert odbędzie się w Gryficach, w Ogrodzie japońskim. Początek o godzinie 17:00

Koncert w Gryficach promuje projekt Gminy Gryfice: Podniesienie atrakcyjności turystycznej - przebudowa centralnego Placu Zwycięstwa w Gryficach:

Stare Miasto w Gryficach zachwyca zabytkowymi kamienicami, pięknym Ratuszem i granitowymi uliczkami, które otaczają starówkę. Zwieńczeniem rewitalizacji Starego Miasta w Gryficach była przebudowa znajdującego się w sercu miasta Placu Zwycięstwa.

Wymiana nawierzchni i zainstalowanie na środku placu podświetlanej fontanny pozytywnie wpłynęły na zmianę charakteru tego często odwiedzanego przez mieszkańców i turystów miejsca. Pomnik, który stał w centralnej części placu, został przesunięty, obłożony płytkami kamiennymi i podświetlony. Dzięki tym zabiegom został lepiej wyeksponowany i nadał charakteru reprezentacyjnej części miasta.

Dopełnieniem historycznej całości jest zainstalowanie w narożnikach placu czterech latarni, których wygląd był wzorowany na latarniach z I połowy XX wieku. Nowa organizacja dekoracyjnej zieleni oraz ustawienie stylizowanych ławeczek pozwoliło stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i podziwiania pięknego, zabytkowego otoczenia.

„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

2014-07-11
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania