Rozwijamy Region w Dobrym Tonie - 2014

RPO - Rozwija region w dobrym tonie w Świnoujściu i Kołobrzegu

. .

Nadchodzący tydzień obfituje w wydarzenia kulturalne, na które zaprasza Program Regionalny. W ramach cyklu RPO - ROZWIJAMY REGION W DOBRYM TONIE odbędą się koncerty Baltic Neopolis Orchestra w Świnoujściu (25 sierpnia br.) oraz w Kołobrzegu (28 sierpnia br.)

Poniedziałkowy koncert w Świnoujściu będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na repertuar, ale przede wszystkim ze względu na osobą solisty. Adam Klocek - dyrygent, wiolonczelista i kompozytor jest dyrektorem Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Multimedia Amber Road Festiwal. Jako adiunkt wykłada też w Akademii Muzycznej w Krakowie. To także autor muzyki kameralnej, symfonicznej i filmowej. W 2008 roku został uhonorowany członkostwem honorowym Związku kompozytorów Rosyjskich. Już w wieku 10 lat zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z ulicy Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Jerzego Maksymiuka, dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa.

Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku, oraz nagród i stypendiów, w tym Fryderyka w 2008 roku, występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. W styczniu 2003 wystąpił w galowym koncercie inaugurującym Rok Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej. We wrześniu 2004 dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego. Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści, jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej, wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura.

Obecnie mamy szansę tego wybitnego muzyka usłyszeć w trakcie koncertu, towarzyszy 44. Międzynarodowemu Kampusowi Artystycznemu Fama. Początek o godzinie 20.00 w muszli koncertowej na promenadzie w Świnoujściu. Koncert promuje projekt Rewaloryzacji zabytkowego Parku Zdrojowego w Świnoujściu - etap II. Rewaloryzacja to inwestycja warta ponad 7,5 mln złotych.

Utworzony pod koniec XVIII wieku Park Zdrojowy jest wizytówką miasta Świnoujście chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

Dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Parku powstały nowe miejsca rekreacji i wypoczynku: nowe place, fontanny, zamontowano nowe lampy, ustawiono 190 nowych ławek, 6 stojaków na rowery, 86 koszy na śmieci i gruntowanie przebudowano ponad 4 km parkowych alejek.

Przy skrzyżowaniu ulicy Chrobrego z Sienkiewicza powstały dwa boiska: jedno do piłki nożnej i drugie wielofunkcyjne (siatkówka, koszykówka, badminton). Z myślą o osobach jeżdżących na rolkach powstała niemal 300-metrowa alejka bitumiczna oraz ustawiono urządzenia do ćwiczeń siłowych. Dzięki wieloletnim zabiegom pielęgnacyjnym, parkowa roślinność odzyskała dawny urok a cały park wprost tonie w kwiatowych kompozycjach.

Natomiast uczestnicy koncertu w Katedrze kołobrzeskiej w dniu 28 sierpnia br. będą mieli okazję zobaczyć efekty projektu „Wzrost znaczenia dziedzictwa kulturowego w Województwie Zachodniopomorskim poprzez renowację średniowiecznych Katedr w Koszalinie i w Kołobrzegu", którego wartość wyniosła ponad 5 milionów złotych.

Zarówno koszalińska Katedra, jak i kołobrzeska Bazylika, w której odbywa się koncert, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych gotyckich zabytków w regionie. Pochodzą z początku XIV wieku. Dzięki dofinansowaniu z Programu Regionalnego udało się zabezpieczyć, odnowić i przywrócić dawną świetność wieżom obu świątyń. Remont Bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu, oprócz modernizacji wieży, objął odnowienie tarasów widokowych, ścian empory oraz pomostów ewakuacyjnych. Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie niszczony w wyniku działań wojennych, a do 1945 roku, kiedy to w trakcie walk o Twierdze Kołobrzeg został zburzony przez ostrzał artylerii radzieckiej. Mimo zniszczeń ocalał imponujący gotycki siedmioramienny świecznik z brązu, pochodzący z 1327 roku – jedyny w Polsce i jeden z pięciu gotyckich kandelabrów na świecie. Na uwagę zasługują także chrzcielnica z 1355 roku, misterne żyrandole (drewniany i mosiężny), ocalałe z wojennych zniszczeń drewniane ołtarze i płaskorzeźby, ponadto krucyfiksy oraz bogato zdobione stalle rajców i kanoników. Światło przenikające przez witraże okienne, które dzięki dofinansowaniu z RPOWZ zajaśniały nowym blaskiem, wydobywa piękno wnętrza katedry, w którym niesamowicie prezentują się płyty nagrobne, epitafia oraz obrazy, w tym Taniec śmierci z końca XV w. Okazała budowla i atmosfera jej wnętrza wpływają na klimat koncertów i zachęcają zwiedzania tego jednego z nielicznych pięcionawowych kościołów w Polsce.

W programie koncertu utwory:

Gustava Mahlera - Kwartet fortepianowy (opracowanie na orkiestrę smyczkową Alexandra Asteriadesa)
Jana Sebastiana Bacha - Koncert podwójny na obój i skrzypce d-moll BWV 1060
Antonio Vivaldiego - Koncert podwójny g-moll RV 531 na altówkę i wiolonczelę
Samuela Barbera - Adagio na orkiestrę smyczkową

 

2014-08-19
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania