Wydarzenia

Pół miliona z RPO dla Trzcińska-Zdroju

Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa (drugi z prawej) i burmistrz Trzcińska-Zdroju Zbigniew Kitlas (drugi z lewej) podczas podpisywania umowy - fot. Urząd Miasta w Trzcińsku-Zdroju Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa (drugi z prawej) i burmistrz Trzcińska-Zdroju Zbigniew Kitlas (drugi z lewej) podczas podpisywania umowy - fot. Urząd Miasta w Trzcińsku-Zdroju
Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego zrefunduje koszty rewitalizacji zabytkowej części Trzcińska-Zdroju. To fundusze z poprzedniej perspektywy, które pojawiły się dzięki oszczędnościom przy realizacji innych projektów. Kwota, o jaką wzbogaci się miejski budżet to 500 tysięcy złotych. Podpisanie umowy odbyło się we wtorek, 9 lutego 2016 roku. Udział w nim wziął wicemarszałek Jarosław Rzepa, burmistrz Zbigniew Kitlas oraz radna województwa Ewa Dudar.

Renowacja była jednym z etapów wielozadaniowego procesu. Trwała od kwietnia 2009 roku do września 2014 roku. Rewitalizacja miała przede wszystkim poprawić stan techniczny zabytkowej infrastruktury umiejscowionej w starej części miasta. Prace modernizacyjne objęły 4 obiekty użyteczności publicznej: To:

1/ ratusz staromiejski,

2/ budynek przedszkola przy ulicy Kościuszki,

3/ budynek szkoły podstawowej przy ulicy 2 Lutego,

4/ średniowieczne mury obronne.

Koszt całkowity inwestycji wyniósł ponad 2 mln zł. Unijna refundacja to pół miliona zł. Fundusze pochodzą z RPO WZ na lata 2007-2013. Projekt zrealizował założenia 5 osi priorytetowej „Turystyka, Kultura i Rewitalizacja”.

- W Trzcińsku-Zdroju wiedzą, jak dbać o wspólne zachodniopomorskie dziedzictwo kulturowe. Świadczy o tym renowacja czterech zabytkowych obiektów. Wysiłek władz gminy zostanie teraz nagrodzony, bowiem część kosztownej inwestycji zrefundują fundusze unijne z minionej perspektywy, które powstały w wyniku oszczędności przy realizacji innych projektów. Z pewnością te pół miliona złotych bardzo się gminie przyda - podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Warto przypomnieć, że to kolejny projekt związany z renowacją zabytkowej architektury w Trzcińsku-Zdroju z pomocą unijnych funduszy. W pierwszej połowie grudnia ub.r., po modernizacji, oddano do użytku budynek Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez stowarzyszenie „Dom z Sercem”. Liderem inwestycji był Powiat Gryfiński. Rewitalizacja kosztowała prawie 1,9 mln zł., z czego ponad 1,3 mln zł to wsparcie RPO WZ na lata 2007-2013.

2016-02-09
powrót
Wydruk bieżącej strony
+    o    -

| Polityka prywatności   | Kontakt z Administratorem Portalu   | Formaty plików do pobrania